Co napsal Magazín HOKEJBAL o prachatických hokejbalistech?

Hokejbal
Děláme to s nadšením! HBC Highlanders Prachatice chtějí získat statut HCM.
Hana Rabenhauptová

Lidé z hokejbalu je považují za velmi pracovité v oblasti mládeže. Zástupci HBC HIGHLANDERS PRACHATICE se nebojí inspirovat jinde, zeptat, co by mohlo fungovat, a mají tak našlápnuto mezi elitní kluby.

Začněme ale pěkně popořádku. Hokejbalový klub byl v Prachaticích několika nadšenci založen pod hlavičkou místního gymnázia v roce 1995 jako Farmers EI. Za dobu dvacetileté existence se vypracoval mezi ty s největší základnou, protože se dnes může kromě dvou mužských chlubit hned čtyřmi mládežnickými. „V roce 2005 jsme začali s kroužkem při DDM a o rok později přihlásili historicky první mládežnický tým do soutěže žáků. Až loni s vybudováním nového hřiště, několika náborovými akcemi a úspěchy mužů začal být v Prachaticích o hokejbal eminentní zájem,“ konkretizuje současný boom trenér a kapitán A-týmu a současně kouč přípravky a minipřípravky Jan Turek.

Vzhledem k výše zmíněnému nemají Highlanders zatím jasně rozloženou klubovou hierarchii, ovšem na nejbližším zasedání představenstva by rádi zvolili osobu, která bude plně odpovědná za mládež. Ani tak o nadšence nemají nouzi – u starších žáků fungují dva trenéři, u mladších také a u přípravek dohromady tři. „K tomu máme dva trenéry brankářů a další dobrovolníky z řad rodičů a také hráčů mužských týmů. Všichni tito lidé mají trénování jako koníček a dělají ho s nadšením a bez nároku na finanční honorář,“ mne si spokojeně ruce Turek.

Co je cílem?

Co Prachatickým nechybí, jsou konkrétní mety a cíle. Tou základní, byť je ještě hodně vzdálená, je statut HCM. Tedy místo mezi kluby vedenými jako Hokejbalové centrum mládeže. „Intenzivně pracujeme na koncepci a systému vedení a ve spolupráci s Komisí mládeže bychom chtěli tohoto cíle dosáhnout už v příštím roce,“ plánuje člen klubového vedení a dodává: „Prioritně se snažíme, aby si děti hokejbal a sport jako takový hlavně užívaly, z tréninků si odnášely jen pozitivní myšlenky, měly dobrý kolektiv a trávily pohybem více času než u počítačů, tabletů a dalších vymožeností dnešní doby.“

Našlápnuto je! Aktuálně totiž pravidelně na prachatickém plastovém hřišti pobíhá šedesátka dětí ze čtyř věkových kategorií. „A další stále přicházejí,“ raduje se Jan Turek. Pokud od něho ale chcete slyšet jméno nějakého talentu, máte smůlu. V klubu necílí na jednotlivce, lídry a střelce. „Chceme, aby každý tým fungoval jako celek, jako jeden muž, a abychom se hokejbalem bavili a společně strávené hodiny si maximálně užili,“ říká důrazně! Někomu se Turkova slova mohou zdát příliš populistická, ale s přihlédnutím na již zmíněné ohlasy se mu chce věřit. Tak jako jinde mají i mladí hráči z tohoto klubu vzory v NHL spíše než v áčku Highlanders. A když už, pak jde o trenéry, kteří aktivně hrají za muže, což je na jiných adresách také běžné.

Patron Jakub Kovář

Když jsme v úvodu psali, že nemají v Prachaticích vůbec problém inspirovat se u konkurence, pak nejvíce asi míří jejich dotazy směrem k financování hokejbalové činnosti a mládežnické části obzvlášť. „Samozřejmě není lehké sehnat dostatek peněz, každoročně s novou sezonou i během ní se tomu u nás věnuje velké úsilí. Podáváme přihlášky do veškerých grantů vypsaných městem, krajem, ČUS, ČMSHb a jinými organizacemi, oslovujeme sponzory a vyděláváme i jinak. Například tuto zimu jsme ve spolupráci se Sportovním zařízením města Prachatice připravili v naší aréně ledovou plochu pro místní i lidi z okolí,“ vypočítává zdroje do kolonky příjmů Jan Turek.

Kromě toho Highlanders pořádají turnaje, otevírají sportoviště pro žáky mateřských a základních škol a využívají ochoty patrona a hokejového brankáře Jakuba Kováře na propagaci klubu i sportu jako takového. „Kuba se své role skvěle zhostil a zejména školačky z něho naposledy byly nadšené,“ směje se Jan. Společně s kolegy připravuje pro kluky vánoční večírky i letní tábor jako novinku pro tento rok.

A pak jsou tu klasické náborové akce, které klubové vedení správně považuje za nezbytné. „Pokud chcete mít základnu, musíte vyrazit mezi děti a s hokejbalem je seznámit. Mnoho adeptů získáme při akcích, jako je Hokejbal proti drogám a otevření sportovišť. Dále pak na konci školního roku představujeme hokejbal přímo v místních školách a školkách a také se účastníme akcí, které podporuje ČMSHb, jako je První školní den, první trénink hokejbalu, nebo Na zápis do školy, na zápis na hokejbal,“ doplňuje aktivity Jan Turek. Také ve vás vzbudil pocit, že o HBC Highlanders Prachatice v budoucnu hodně uslyšíme?

V tištené verzi Magazínu hokejbal řádil pověstný šotek a Jana Turka překřtil na Jiřího. Za tuto chybu se Honzovi i Prachatickým omlouváme...

www.hokejbal.cz