Farmářské trhy pro malý zájem ve městě Prachatice končí

namesti
Kulturní a informační služby města Prachatice předložily na posledním jednání rady města analýzu a vyhodnocení loňského ročníku Farmářských trhů, na základě kterých nedoporučily pokračovat v dalším pořádání trhů ve městě Prachatice.
Věra Houšková

Nejen nezájem z řad prodejců, ale i nízká návštěvnost a malá kupní síla ze strany návštěvníků přinutily KIS Prachatice, jako posledního pořadatele trhů, zamyslet se nad smysluplností pořádání této akce. Ani umístění trhu na Velké náměstí a doprovodné programy, o které byly v loňském roce trhy doplněny, nepřinesly očekávané zvýšení návštěvnosti.

Komodity typické pro farmářské trhy nabízí celoročně na velmi dobré úrovni hojně navštěvovaný Farmářský obchod nebo větší obchodní řetězce ve městě. Sezónní zboží, jako jsou sazenice, bylinky, zelenina a ovoce pak pravidelně nabízí prodejci v rámci trhu na Malém náměstí, na které jsou místní obyvatelé zvyklí.

Pořádání farmářských trhů je organizačně velmi náročné. Samotní prodejci nemají zájem na prachatických trzích prodávat. Důvodem je nejen malá kupní síla a nezájem z řad veřejnosti, ale i pochopitelné upřednostnění osvědčených a hojně navštěvovaných trhů s dlouholetou tradicí jako je např. nedaleký Chlumanský trh.

KIS Prachatice převzaly pořádání trhů v roce 2015 po o.s. Pod povrchem, které s farmářskými trhy ve městě začalo. Ti, jako pořadatelé, trhy ukončili po pěti letech ze stejných důvodů, na které upozorňuje KIS.

Na základě všech uvedených poznatků a jejich následného vyhodnocení rada města podpořila stanovisko KIS Prachatice a nedoporučila pořádání farmářských trhů ve městě Prachatice pro následující roky.

Informace poskytla: Věra Houšková, pověřená vedením KIS Prachatice.