Velikonoční cvičení v domově seniorů, smyslová aktivizace

velikonoce
„Aktivizace má za cíl člověka rozhoupat, rozpohybovat, motivovat, aby mohl spoluutvářet svůj život i ve stáří a dále se účastnit na životě společnosti,“ píše Hana Vojtová ve své knize.
Hana Rabenhauptová

A praktikanti smyslové aktivizace zkouší v praxi aplikovat.

Snaží se o rozhoupání, rozpohybování, motivování u seniorů v pravidelné cvičení -  Cvičení šité na míru v Domově seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích.

Tak například z VELIKONOC se dá udělat krásné setkání, aktivizace, cvičení.

K velikonocům patří barvy, mašle, řehtačka, pomlázka, vajíčka, kuřátka, kočičky, beránek, pohledy … Pro mnohé z nás jsou velikonoce také svátky jara a tak k tomu můžeme přidat i duhové kuličky. To vše a mnohé další bylo připraveno i na jedno z dalších cvičení šitých na míru pro seniory domova.

Hodina začíná úvodním povídáním o čase a místu, vzpomínáním na Velikonoce? „Jak jste slavili v dětství Velikonoce?“ (za použití řehtačky se vybavují přítomným slova hrkat, řehtat), „A co pomlázky?“ (i zde po ukázce pomlázky se senioři rozpovídají o pletení pomlázky, kam chodili na proutky, jak je máčely ve vodě, uvazovali na ně dívky pentličky …).

A cvičení pokračuje cviky se stuhami, pentličkami, které pak v rámci jemné motoriky navazují na další symbol Velikonoc – kočičky, na které si sahají, hladí a vážou barvu stuhy, kterou mají rádi a která jim Velikonoce připomíná – červená, žlutá, zelená …

A následuje povídání o Zeleném čtvrtku, Božím hodu velikonočním, Bílé sobotě, Škaredé středě, Velikonočním pondělí, či Velkém pátku.

Na závěr nechybí ani nadílka, tentokrát ve formě perníkových kuřátek, slepiček, vajíček, zajíčků i ptáčků, (které napekly seniorky z Městské organizace Svazu důchodců Prachatice) a vzpomínka na barvení vajíček slupkami z cibule, dubovou kůrou, bezinkami …

Předaná duhová kulička, připomíná i vajíčka a počátek jara. Příští cvičení bude cvrnkání do důlku, a povídání o hrách současných seniorů, když byli mladí (tedy před 60, 70 lety).

I tímto cvičením se snažíme naplňovat cíle smyslové aktivizace v praxi v našem domově seniorů. Posuďte sami na přiložených fotografiích.

Hanka RH+

Smyslová aktivizace stárnoucím lidem umožní

  • Zachovat nebo zlepšit orientaci v čase a místě
  • Trénink slovní zásoby – hledání slov, trénink verbálních a neverbálních vyjadřovacích schopností
  • Aktivizaci vlastní osoby a s tím spojený pocit radosti ze života
  • Udržet nebo obnovit schopnosti, zdroje a vlastní síly
  • Trénink kompetencí všedního dne
  • Udržet nebo obnovit vlastní, věcné a sociální kompetence
  • Zlepšit schopnosti koordinace
  • Celoživotní učení, otevírání se novým věcem i ve stáří

Konečně neprofitují z toho jenom sami senioři, ale také jejich blízcí, spolubydlící, ošetřovatelský personál, a tím i celá organizace. Každodenní setkávání, vzájemnost a péče bude několikanásobně ulehčena všem zúčastněným.