Výroční schůzi diabetiků navštívil starosta města.

Výroční schůze diabetiků
Ing. Martin Malý, starosta města Prachatice navštívil v pátek 12. 2. 2016 výroční členskou schůzi prachatických diabetiků.
Hana Rabenhauptová

Jednání zahájil svým vystoupením František Papež, předseda územní organizace Svazu diabetiků v Prachaticích. Nechyběla zpráva o činnosti, finanční a revizní zpráva, ale i výhledy do budoucna. Pan Churaň hodnotil například ale i slabou účast na Pochodu proti diabetu a vyzval k aktivnímu zapojení v roce 2016 (jde o preventivně informační kampaň). Vyzval nejen členy, ale též přítomné podporovatele ke cvičení, které nabízí např. SOS na gymnáziu, nebo k plavání v prachatickém bazénu.

Jednání se zúčastnili Stanislav Švancar za Klub vojenských důchodců, Zděnka Hrůzová za Svaz důchodců Prachatice, Věra Davidová za Obec baráčníků Vitoraz a zástupci Svazu tělesně postiženích.

Starosta města informoval o aktuálních věcech a dění ve městě, nastávajících investicích roku 2016. Ocenil všechny spolky, které velkou měrou přispívají k dobrému jménu město Prachatice.

Proč se zúčastnit Pochodu proti diabetu?

Protože riziko diabetu hrozí všem! Cílem této akce je upozornit nejširší veřejnost na problém diabetu a na možnosti, jak tomuto onemocnění předcházet.

Diabetes je problém, který se týká každého z nás. Diabetes je metabolické onemocnění, kdy je porušena přeměna glukózy (cukru) v krvi. Je několik typů diabetu, ale všem je společná zvýšená hladina cukru v krvi. Pokud se diabetes neléčí, může způsobit slepotu, amputaci končetin, selhání ledvin, onemocnění srdce a rychlou smrt.

Diabetes je stále předmětem výzkumu, medicína jej však dodnes nedokáže vyléčit, ale pouze zmírnit. V lehkých případech se ke zmírnění používá jen dieta. Když dieta nestačí, přidávají se léky a nakonec inzulín. Inzulín je hormon, který umožňuje přeměnu krevního cukru na zásobní látky. Přísná dieta však zůstává věrným průvodcem každého diabetika.

Jak se diabetes projevuje?

Mezi klasické příznaky této nemoci patří únava a malátnost, žízeň a s ní spojené nadměrné pití. Mohou nastat poruchy až ztráta vědomí.

Nejlepší prevencí je pravidelně se pohybovat a cvičit. Do jídelníčku je vhodné dodat celá zrna, ovoce a zeleninu. A hlavně udržovat krevní cukr pod kontrolou.

 

Výroční schůze diabetiků
Výroční schůze diabetiků
Výroční schůze diabetiků
Výroční schůze diabetiků